přeskočit k navigaci »

{home}Aktuality › Ostrovský festival má nového dudka

Ostrovský festival má nového dudka

21.6.2018

kategorie: Aktuality | autor: mpolednicek |

 

Ostrovský filmový festival dostane dárek k padesátým narozeninám

Filmový festival v Ostrově letos slaví významné životní jubileum, celých půl století. Festival vznikl v roce 1968 jako Přehlídka filmů pro děti, později Národní přehlídka filmů pro děti a od roku 1993 Festival Oty Hofmana. Poté, co byl rozšířen také o tvorbu televizní, jeho oficiální název zní: Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana. V roce 1978 vytvořili pořadatelé festivalový statut, který mimo jiné určil, že cena za nejlepší dívčí a chlapeckou hereckou roli bude mít podobu porcelánového dudka. Ten už v té době existoval jako součást souboru původních porcelánových figurek, reprezentujících Československo na světové výstavě. Na sněhobílé tělíčko z ušlechtilého porcelánu dostal zlatý dekor a stal se Zlatým dudkem, aby dělal radost vítězným dětským hercům i filmovým tvůrcům. V loňském roce oslavil Zlatý dudek čtyřicetiny, a protože je to na porcelánového ptáčka úctyhodný věk, rozhodli se pořadatelé festivalu dopřát mu zasloužený odpočinek a do služby povolat mladého dudka, který ho letos vystřídá.

Dudek chocholatý bohužel zvolna vymírá a jako ptačí druh je čím dál vzácnější. Stále ještě se sice drží i v Evropě, ale v naší zemi v průběhu šedesátých let minulého století téměř vymizel. Nyní u nás odhadem žije méně než sto párů. A protože to je druh ohrožený, jeho plánované početí i tentokrát proběhlo in vitro, tedy metodou asistované reprodukce. Nový dudeček se narodil podle návrhu Viktora Chalepy, v Atelieru porcelánu Futuree v Karlových Varech, přímo z rukou Martina Přibíka.

 

Viktor Chalepa, autor návrhu nového Zlatého dudka: vystudoval v ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP Praha. V roce 2007 získal za porcelánový set Párty Národní cenu za studentský design. Po studiích pracoval ve vývojovém studiu Thun podniku Karlovarský porcelán. Nyní vyučuje na Střední průmyslové škole keramické a sklářské Karlovy Vary.

Martin Přibík vyrobil model a první formu pro nového Zlatého dudka. Vystudoval SPŠK a poté pracoval ve studiu Thun Karlovarského porcelánu. Je výtvarníkem a modelářem, často nazývaným porcelánový patriot. Založil Ateliér porcelánu Futuree (2006) v Karlových Varech.

Jaroslav Ježek (1923-2002) je autorem návrhu původní figurky dudka. Od roku 1955 pracoval ve vývojovém středisku v Lesově. Spolu s Miroslavem Smutným navrhli soubor porcelánových figurek na Světovou výstavu EXPO ‘58, mezi nimiž byla i postavička dudka, později vybraného pro festivalovou cenu.

 

 

 
 

« zpět na seznam aktualit