Legenda českého filmu

Václav Vorlíček – režisér

101012_foh

Režisér Václav Vorlíček byl poprvé hostem festivalu v roce 1973. Od té doby byl skoro pravidelným milým hostem festivalu. Patřil mezi ty stálé a věrné hosty, kteří se do Ostrova rádi vrací. Byl vždy milý a vstřícný. Byl přísný, ale zároveň ochotný. Měl zvláštní druh humoru. Rád besedoval s dětmi a rád poslouchal jejich názory na své filmy. Ostrov je pyšný na to, že jeho první natočený film „Tři oříšky pro Popelku“ byl úplně poprvé promítán právě na našem festivalu – měl tady svoji premiéru. Dnes je to pohádka, která patří do zlatého fondu naší kinematografie.

Pane režisére děkujeme a budeme vzpomínat

Více >>> ZDE

 

Úvod

Odstartoval 51. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově.

Narozeninový 50. ročník festivalu byl slavnostně zakončen 11. října 2018 a hned druhý den začaly přípravy na ten další, nadcházející festival. Musí se stanovit termín, téma a hlavní body programu.Na přípravách se podílí štáb ve složení Zdeněk Barták – hudební skladatel, Jiří Renč – editor, Patrik Ulrich – režisér, Jan Janda – bývalý vedoucí produkce skupiny dětských filmů, Marcela Pittermannová – dramaturgyně/scenáristka, Jan Gogola – scenárista, pedagog, Radim Wolák – odborník na mediální vzdělávání, učitel a scenárista, Martin Bezouška – scenárista a dramaturg. Patronkou pro nový festival se stala významná česká herečka Simona Stašová, která se velice aktivně zapojuje do příprav festivalu.

Festival v roce 2019 bude ve své soutěžní části promítat české hrané filmy pro děti a mládež, to je základ festivalu, který se nemění. Rozšíří se doprovodný program, festival bude trvat celý týden, neoficiálně bude zahájen již v pátek 4. října a po celý víkend budou probíhat semináře a workshopy pro dětská média a pro dětské TV štáby z partnerských měst z Německa. Ve spolupráci s ČT:D připravíme pro školy nabídku na zlepšení výuky mediální výchovy na školách. V roce 2018 jsme poprvé vyhlásili soutěž o treatment/synopsi na námět na film pro děti a mládež. Sešlo se celkem 14 příspěvků, z nichž odborná porota vybrala pět námětů, které získaly Pečeť s doporučením na realizaci. Z těchto pěti oceněných se bude minimálně jeden námět realizovat a bude natočen film pro děti. To je pro festival pobídka, abychom v této aktivitě pokračovali i v roce 2019. Nově také vyhlásíme soutěž o filmovou hudbu, tentokrát hudbu večerníčkovou. Do soutěžní části studentských filmů zařadíme také animované krátké filmy.

Festival v roce 2019 se bude konat ve dnech 4. až 11. října a téma bude „Žijeme sportem“.

 

2. ročník projektu TREATMENT/SYNOPSE

Treatment | Synopse

Dům kultury Ostrov je pořadatelem Dětského filmového a televizního festivalu. Festival má za sebou 50letou historii a v letošním roce to bude již 51 ročník. Festival v Ostrově se oproti Zlínu v soutěžní části zaměřuje „pouze“ na české hrané filmy pro děti a mládež. V posledních letech zaznamenáváme stagnaci v tvorbě pro děti a mládež, chybí kvalitní filmy s tématy pro tyto věkové kategorie, chybí příběhy, které by řešily každodenní problémy, ale i radosti současných dětí a mládeže. Chybí příběhy, jaké točila režisérka Věra Šimková-Plívová nebo Drahuška Králová.

V loňském roce jsme vyhlásili první ročník soutěže o TREATMENT / SYNOPSE na film pro děti a mládež. Sešlo se nám celkem 14 příspěvků, ze kterých odborná porota ve složení Marcela Pittermannová, Jan Gogola a Karel Smyczek vybrala celkem 5 námětů, které získaly festivalové doporučení.

Proto se festival rozhodl i v letošním roce oslovit mladé, začínající, ale i ty zkušené autory a scenáristy a vyhlásit druhý ročník projekt TREATMENT / SYNOPSE na film pro děti a mládež. Došlé projekty pak posoudí odborná porota a po vzájemné dohodě udělí nejlepším 5 námětům „Festivalovou pečeť s doporučením“.

TREATMENT/SYNOPSE musí obsahovat:

  • Úvodní informace o projektu: název filmu, autor scénáře, žánr, minutáž
  • Hlavní nosné téma filmu, stručný obsah a věkovou hranici určení
  • Musí být v českém jazyce
  • Musí se jednat o původní nerealizované dílo
  • Autor musí být vlastníkem autorských práv
  • Musí se jednat o celovečerní film (min. 70 minut)
  • Rozsah 5-15 stran formátu A4

Termín vyhlášení je 21. ledna 2019 a termín odevzdání je do 31. července 2019. Porota posoudí všechny došlé příspěvky a vybere pět nejzajímavějších synopsí, které doporučí k dalšímu projednání případnému producentovi filmu. Vybrané synopse dostanou „Festivalovou pečeť s doporučením“, která by mohla pomoci při poskytování nadačních příspěvků Filmové nadace v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby za účelem podpory české audiovizuální tvorby, podpory tvůrčích osobností v oblasti literární přípravy české audiovizuální tvorby, k hledání cest k realizaci těchto projektů a k podpoře vzdělávání.

Příspěvky prosím zašlete elektronicky na adresu halova@dk-ostrov.cz

Ohlédnutí za jubilejním festivalem

Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana je tradiční svátek dětí a filmařů, který letos oslavil své 50. narozeniny. Vedle přehlídky soutěžních i nesoutěžních filmů je jeho součástí bohatý doprovodný program. Nechybí koncerty, výstavy, workshopy i nejrůznější setkání s festivalovými hosty. Fenoménem ostrovského festivalu je aktivní zapojení dětských médií kdy se v průběhu festivalu vychází festivalové Ostroviny, vysílá festivalové rádio a vše dokumentuje festivalová televize. Tyto stránky slouží nejen jako přehled o festivalových akcích, ale jsou také rozcestníkem do jednotlivých médií. Budeme rádi, pokud si zážitky a vzpomínky na jubilejní festival uchováte co nejdéle.

2. ročník projektu TREATMENT/SYNOPSE

Treatment | Synopse Největší bolestí současné dětské filmové a televizní tvorby je nedostatek dobrých námětů, které by mohly být přepracovány do kvalitních scénářů, podle kterých by byly natočeny tolik žádané dětské filmy. Proto jsme se jako organizátoři Dětského filmového a televizního festivalu rozhodli oslovit nejen mladé, začínající, ale i zkušené autory a scenáristy, a vyhlásit…

Žádný komentář

Program 2018

Filmové projekce Doprovodný program

Žádný komentář

Festival dovršil svou padesátiletou historii

O jubilejním ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana bylo letos řečeno a napsáno mnoho. V polovině října se očekávání proměnila ve skutečnost a jeho návštěvníci se mohli vlastní kůži přesvědčit o tom, že tradiční svátek dětí a filmařů žije a stále má své nezastupitelní místo v kulturním kalendáři města Ostrova i okolí. Padesátý ročník festivalu…

Žádný komentář

Zakončení FOH 2018

Slavnostní zakončení Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana se konalo v jedenáct hodin dopoledne v hlavním sále Domu Kultury Ostrov, který byl plný až k prasknutí. Panovala radostná atmosféra a všichni se těšili na výsledky, který že film to vyhrál a tím pádem ho po předání cen budeme moci zhlédnout. Celkem dnes bylo uděleno devět ocenění, neudělena…

Žádný komentář

Mína – YouTuberka – Muserka

I po slavnostním ukončení festival tak úplně neskončil. Od 17:00 hodin se v kinosále Domu kultury konala Muser tour- hudební youtuberská tour. Vystoupili zde Nachty- youtuber a tanečník, Dejvit- youtuber a tanečník, Naty Horychová- youtuberka a zpěvačka, Adam Kajumi- youtuber a streamer, Pjay- youtuber a rapper a hlavní hvězdou byla Mína- youtuberka, zpěvačka a herečka,…

Žádný komentář

 

 

Děkujeme našim partnerům: