Poroty 2018

Dospělá porota | hraný film

Jitka Němcová – režisérka

Jitka Němcová je česká televizní a filmová scenáristka, režisérka a filmová pedagožka.

Po ukončení svých studií na FAMU působila na stáži v Římě u známého italského režiséra Federica Felliniho. Dlouhodobě pracuje pro Českou televizi, kde točí pořady různých typů od povídek přes pohádky a zábavné pořady k dokumentárním cyklům. Je pro ni charakteristický žánr hraného dokumentu jakoby z přímého přenosu s prvky mystifikace a tajemna, kdy nepoučený divák neví, zdali jde o výmysl, nebo o skutečnost. Z pohádek to byla například Nevěsta pro Paddyho v roce 1999, Zvon Lukáš v roce 2003 nebo Křišťálek meč v roce 2007.

Zdeněk Barták – hudební skladatel a producent

Zdeněk Barták je renomovaný a velmi úspěšný hudební skladatel a producent. Vystudoval státní konzervatoř obor skladba a tuba. Za svoji dosavadní kariéru napsal celou řadu hitů pro přední české interprety jako například Nenapovídej, NON-STOP – Michal David, Kamarád – Hana Zagorová, Jen blázen žárlí, Návrat – Jakub Smolík a mnohé další.

Od roku 1979 se věnuje také filmové hudbě, kdy napsal hudbu k více jak 25 celovečerním filmům. Například Vítr v kapse, Láska z pasáže, Pěsti ve tmě, Discopříběh 1. + 2.,  Kamarád do deště a další. Hudbu napsal také k řadě úspěšných seriálů, z nichž nesmíme opomenout Hotel Herbich, Nemocnice na kraji města po 20 letech, Policie Modrava, a hlavně kultovní seriál Zdivočelá země.

Mimořádných úspěchů Zdeněk Barták dosáhl také na poli muzikálové tvorby, kdy mezi největší úspěch řadí získání dvou asijských Oskarů, které dostal za hudbu k muzikálům The Tempest /Bouře/ a Romeo and Juliet. Zcela mimořádné je vítězství v soutěži Premio Bocelli, ve které bylo přihlášeno 860 skladeb a Zdeněk Barták ji vyhrál s písní E mi manchi tu, kterou mu nazpíval sám Andrea Bocelli.

Jiří Renč – filmový a televizní publicista

Již v mládí aktivně provozoval ochotnické divadlo a tamtéž i režíroval. Po absolutoriu FŽUK pracoval v rozhlase, kde jeho „velkým učitelem“ byl legendární Tomáš Sláma. Následovalo zaměstnání v nakladatelstvích, týdeníku Fórum, časopisech Story, Květy, Týdeník televize, Top Class a mnohých dalších. Pracoval i jako scenárista v televizích. Má na kontě několik knih a publikací. Po většinu jeho kariéry byl a je středem jeho zájmu svět filmu a televize se všemi jeho peripetiemi. V současné době pracuje jako reportér v časopisech TV magazín, TV Star, TV Expres a TV mini.

Dospělá porota | dětská video tvorba a studentské filmy

Mgr. Lukáš Lerch – pedagog ZUŠ Ostrov

Narodil se 9. 6. 1987 v Ostrově, studoval na ZČU, fakultě pedagogické magisterský obor psychologie a výtvarné výchovy pro střední školy, pracoval a studoval v ateliéru figurální kresby a malby Borise Jirků. Od roku 2010 pracuje na ZUŠ Ostrov jako pedagog výtvarného oboru a od roku 2013 také na Gymnáziu Ostrov jako učitel výtvarné výchovy. Jeho velkým koníčkem jsou animované filmy, navštěvuje často festivaly animovaného filmu, účastní se workshopů pro tvůrce (Fresh Film fest, Animánie) a ve svých ateliérech vyučuje animaci od klasické po současnou počítačovou.

Mgr. Radim Wolák – odborník na mediální vzdělávání, učitel a scénárista

Působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v Centru pro mediální studia (CEMES), kde se zaměřuje na otázky mediální gramotnosti a mediální výchovy, čili zkoumání toho, co bychom měli o médiích vědět, aby se nám s nimi dobře žilo. Podílí se na tvorbě učebnic, pomůcek a kurzů pro učitele, kteří chtějí s dětmi o médiích mluvit. Aby nebyl mimo dění, mediální výchovu sám učí na základních a středních školách. Vydal řadu odborných publikací zabývajících se mediálním vzděláváním, autorsky a lektorsky se podílel na mnoha projektech na podporu mediální výchovy, činí se též jako scénárista vzdělávacích a soutěžních pořadů pro děti a mládež (např. Případy detektiva Packala, Za školu, Být v obraze, Devatero řemesel aj.). Provozuje portál FSV UK pro rozvoj mediální výchovy www.medialnigramotnost.cz, je spoluautorem knihy Za školu! – ojedinělé sbírky krátkých problémových her a překážek pro vedoucí táborů a stmelovací kurzy. S médii se snaží vycházet rozumně a chce tomu učit i své tři dcery. Žije ve Velvarech a má to tam rád, již dva roky se tam proto pokouší být dobrým starostou.

Porota dětí a mládeže

Velice důležitou porotou je porota dětí a mládeže, která hodností všechny soutěžní filmy. Je složená ze zástupců ostrovských základních a středních škol. Společně sledují soutěžní filmy – každý film hodnotí a vybírají ten, který je nejvíce oslovil.

Porota pro scénář / synopsi

Marcela Pittermannová – dramaturgyně/scenáristka

Bývalá dramaturgyně Filmového studia Barrandov se narodila 3. 3. 1933. Absolvovala filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve FS Barrandov strávila 30 let a 30 dní. Za tu dobu stála u zrodu mnoha velmi úspěšných filmů a pohádek pro děti. Řada z těchto snímků byla oceněna na domácích i světových festivalech (např. Malá mořská víla, Páni kluci, Jakub,…). Dlouhodobě spolupracovala s vynikajícími osobnostmi české filmové tvorby pro děti (Ota Hofman, Věra Plívová-Šimková, Václav Vorlíček,…). Nyní pracuje samostatně pro různé producenty.(FILMFEST)

Jan Gogola – scenárista, pedagog

Absolvoval pedagogickou a filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Učil na ZDŠ v Kunovicích, pracoval jako dramaturg Slováckého divadla, Filmového studia Zlín /Gottwaldov/, Filmového studia Barrandov a Krátkého filmu Praha. Od roku 1995 pracuje jako filmový a televizní dramaturg na volné noze. Byl ředitelem soukromé Vyšší odborné školy filmové Zlín, učil na FAMU v Praze a na JAMU v Brně, kde působí stále. V roce 2002 byl na JAMU jmenován docentem, v roce 2011 pak univerzitním profesorem. Podílel se na tvorbě více než 30 celovečerních hraných filmů (Kouř, Requiem pro Panenku, Je třeba zabít Sekala), několika televizních seriálů i filmů animovaných a dokumentárních.

Karel Smyczek – režisér

Jako devítiletý hrál Karel Smyczek ve filmu Zpívající pudřenka (1959), pak ztvárnil výraznou roli ve filmu Holubice (1960). Během let 1960–1985 hrál v dalších sedmi filmech. Po maturitě na slánském gymnáziu asistoval ve Filmovém studiu Barrandov režisérům Karlu Zemanovi a Věře Plívové-Šimkové. V roce 1975 absolvoval studium režie na FAMU. Poté pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér Oty Kovala a samostatně debutoval filmem Housata (1979). Během let 1980–1982 vytvořil volný triptych ze života dospívajících, kde spolupracoval se scenáristy Radkem Johnem a Ivo Pelantem: Jen si tak trochu písknout (1980), Jako zajíci (1981), Sněženky a machři (1983). S Radkem Johnem v roce 1987 pracoval na filmu Proč. V roce 1997 natočil známou pohádku Lotrando a Zubejda. Zájem o mladé projevil i v televizních seriálech (např. Třetí patro). Pro televizi natočil celou řadu inscenací a seriálů (např. Bylo nás pět, Místo nahoře).