přeskočit k navigaci »

ROBOT EMIL

Robot Emil byl jeden z prvních dětských (žánr sci-fi) televizních seriálů Československé televize, který spatřil světlo světa na počátku 60. let 20. století. Jednalo se o hraný seriál, kde hlavní humorně pojatou postavou byl roztomilý robot Emil, kterého hrál Jiří Šašek v legračně pojaté masce. Série ve své době velmi oblíbených a úspěšných filmových grotesek s ústřední postavou Robotem Emilem, kterému se často nedaří hned realizovat své vždy nejlepší úmysly. Vždy má ale kolem sebe plejádu přátel za světa lidí (Boženku, Mílu a Karla) a zvířátek, s kterými zažívá nespočet humorných příběhů a situací. V každém díle seriálu nakonec vítězí Emílkův důvtip a dobrota, s kterou hledá společnou řeč s lidmi.
Doslova hitem byl v roce 1964 díl s názvem Robot Emil na horách, kde vedle slavného robota hráli „vedlejší role“ např. Darek Vostřel, Jiří Lír, Vlastimil Bedrna a Aťka Janoušková. Snímek o délce 30 minut režíroval Stanislav Strnad.
Příběhy se vyznačují mírným budovatelským patosem.


Robot Emil rovněž v roce 1961 vycházel jako komiks v časopisu ABC. Autorem scénáře byl stejně jako u televizního seriálu Jiří Melíšek, kreslil Jiří Winter Neprakta.


Jednotlivé díly: Robot Emil, Robot Emil Robinsonem, Robot Emil v lázních, Robot Emil v ráji divokých zvířat, Robot Emil na horách, Robot Emil a Pluto 1000, Robot Emil bojuje proti špíně, Jé to byly prázdniny, Robot Emil v roce 1964.

Uvedeme:
JÉ TO BYLY PRÁZDNINY – 9 minut
ROBOT EMIL NA HORÁCH – 30 minut
ROBOT EMIL – INZERÁT ROBOTA EMILA – 21 minut

KLAUN FERDINAND A RAKETA

režie: Jindřich Polák
scénář: Ota Hofman
hrají: Jiří Vršťala, Eva Hrabětová, Hanuš Bor, Vladimír Borka, Václav Štekl a další
Sci-fi/rodinný/dobrodružný/fantasy, natočený v roce 1962, 71 minut

Klaun Ferdinand patřil v 60. letech k oblíbeným televizním postavičkám, takže není divu, že se dočkal i samostatného celovečerního filmu, byť dneska už hodně naivního. Hrdina a jeho tři dětští kamarádi se vydávají na výlet do vesmíru, kde zažijí mnohá dobrodružství, kde nechybí ani inteligentní robot a mluvící papoušek. Aby se ušetřily finanční prostředky, natáčelo se v dekoracích, ve kterých vznikl film "Ikarie XB 1".