přeskočit k navigaci »

KLUB MARTIN:

VOLEJTE MARTINA

Režie: Milan Vošmik
Rodinný/krimi, 1965, 76 minut

Detektivky určené dětem slavily v 60. letech značné úspěchy, příběhy kriminalisty Martina se dokonce dočkaly několikerého pokračování. Série dětských filmů a detektivek o detektivu Martinovi, jenž zasahuje v případech, v nichž jsou zapleteny děti, uvozuje právě tento snímek. Skládá se ze dvou povídek, v první („Tři láhve“) se malý hrdina, prchající z dětského domova, zaplete do loupeže poštovních známek…, v druhé („Létající kolotoč“) děti bojují s nepoctivým majitelem pouťových atrakcí… dnes je to sice již naivní podívaná, která však přesto zdařile evokuje dětskou bezprostřednost.

U TELEFONU MARTIN

Režie: Milan Vošmik
Rodinný/krimi, 1966, 88 minut

Druhé pokračování příběhů dětského detektiva Dr. Martina. Film má dva příběhy. „Ztracené děti“ – na strahovském stadionu je v době spartakiády zřízen azyl pro ztracené děti. Protože se jim tu líbí, ztracených přibývá.
„Čertova noc“ – skrytý fotoaparát vyfotografuje pachatele loupeže v klenotnictví – dítě v čertovské masce. Při rekonstrukci zorganizované Dr. Martinem je odhalen skutečný pachatel.

MARTIN A DEVĚT BLÁZNŮ

Režie: Milan Vošmik
Rodinný/krimi, 1966, 68 minut

Dva nejvíce podezřelí místní kluci nejvíce pomohou k vypátrání skutečných zlodějů v případu Dr. Martina, který se odehrává v historických sklepech.

MARTIN A ČERVENÉ SKLÍČKO

Režie: Milan Vošmik
Rodinný/krimi, 1966, 75 minut

V tomto snímku Martin vyšetřuje záhadný dávný zločin na zámku, kde dnes tuto skutečnost zmiňuje průvodkyně jen jako zajímavost. Přivedla jej k tomu rozbitá vitrína, na níž nalezl otisky dětské ruky. A ve zdánlivě všedním červeném sklíčku, snadno zaměnitelném se vzácným briliantem, nalezne důležitou stopu…


OTA HOFMAN - 90:

KÁŤA A KROKODÝL

Režie: Věra Plívová-Šimková
Scénář: Ota Hofman
Rodinný/komedie, 1965, 66 minut

Příběh zachycuje jeden prázdninový den v hlavním městě: nadšený chovatel si vezme domů všechna zvířátka ze školního koutku živé přírody, avšak nepočítá s tím, že rodiče nebudou nadšeni – pomoc nabídla podnikavá Káťa, která si zvířata převezme. Jenže ta využijí chvilky nepozornosti a rozutečou se.

ÚTĚK

Režie: Štěpán Skalský
Scénář: Ota Hofman, Štěpán Skalský
drama, 1967, 74 minut

Hlavním hrdinou je dospívající Saša Tichý, který uteče z domova kvůli podezření, že se podílel na požáru dřevěné kůlny. Náhoda chlapce svede dohromady s mladíkem Fangiou, který ve skutečnosti požár zavinil. Saša se rozhodne Fangiu usvědčit, a drží se ho proto jako klíště. Mezi nesourodou dvojicí se z naschválů a lží rodí zvláštní vztah, který nakonec změní Sašovy plány…

MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Režie: Karel Kachyňa
Scénář: Ota Hofman, Karel Kachyňa
Pohádka/dobrodružný, 1976, 84 minut

Pohádkový film byl natočen podle stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví o tragické lásce mořské víly k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má – svůj hlas a život.

PANNA A NETVOR

Režie: Juraj Herz
Scénář: Juraj Herz, Ota Hofman, František Hrubín (divadelní hra)
Pohádka/drama/horor/, 1978, 88 minut
Slavnou strašidelnou pohádku, původně francouzskou, o princi začarovaném do děsivé zvířecí podoby, jehož vysvobodí až čistá láska, využil Juraj Herz k vizuálně působivé podívané, která těží z tajuplných, stísněných prostor i z lyricky laděného vyprávění.