přeskočit k navigaci »

Tipy na výlety Ostrovsko a okolí

Ostrov

Město Ostrov (německy Schlackenwerth) leží na úpatí Krušných hor v Karlovarském kraji. Žije zde přes 17 tisíc obyvatel. Až do roku 2004 se ve zdejším závodě vyráběly trolejbusy. Ostrov je rozdělen na Nové a Staré město. V Nové části města se nachází Mírové náměstí s Domem kultury- styl SORELA.Ve staré části se nachází Staré náměstí se Starou radnicí a Zámeckým areálem.

více na živém kraji »

Klášterní areál

Na západním okraji historického Ostrova v sousedství slavného zámeckého parku (nazývaného kdysi osmým divem světa) se rozkládá rozsáhlý klášterní areál, odedávna známý jako Posvátný okrsek. Jeho historie sahá do roku 1644, kdy byl položen základní kámen k první stavbě - pohřební kapli sv. Anny. Postupně zde vyrůstaly další stavby - piaristický klášter s kostelem Zvěstování Panny Marie, kaple sv. Floriána a kaple Panny Marie Einsiedelnské, která v roce 1710 výstavbu areálu uzavřela.

Od padesátých let 20. století sídlil v areálu vojenský útvar, za jehož trvání zchátral a byl téměř zničen. Rozsáhlá rekonstrukce klášterního areálu v letech 2001 - 2007 obnovila vzhled těchto památek do takové míry, že to mnozí návštěvníci přirovnávají k zázraku. S výjimkou budovy kláštera se všechny stavby v areálu otevřely veřejnosti, i Vy jste k nám tedy srdečně zváni.

Součástí klášterního areálu je nyní i Ekocentrum v klášterní zahradě s více než dvěma stovkami zvířat.

více na živém kraji »

Kostel sv. Jakuba většího

Jedná se o románskou stavbu s obdélnou lodí, jejíž průčelí je obrácené k jádru bývalé osady. Zdivo z lomového kamene je zpevněno opěrnými pilíři z pískovcových kvádrů. Naleznete zde gotické malby v presbytáři. Dnes se jedná o hřbitovní kostel, který patří ke skupině českých románských kostelů.

Palác princů

Postaven byl v letech 1685/1693-1696 a jehož hlavním stavitelem byl Johann Sockhem. Skládá se ze tří křídel. Byl spojen komunikační chodbou. Bílá brána tedy sloužila ke vstupu do nádvoří.

Dochovaly se zde klenby a tzv. Dianina lázeň, tudíž barokní bazén o rozměrech 5,2 m x 2,2 m. Není ho bohužel moci spatřit, neboť je zakonzervován.

Letohrádek

Svědkem zaniklé francouzské zahradní architektury je právě letohrádek – barokní budova postavená v letech 1673-1683, postavil ji Abraham Leuthner. Je zdobený mnoha barokními prvky. Půdorys je řešen ve tvaru osmiúhelníku s podoby jeskyní a kašnami. V přízemí byly tři pokoje a pracovna, kuchyně, předsíň a spižírna. V patře velká jídlena, pokoje vévody a vévodkyně , pokoj dvorní dámy a velký sál. Teď je Letohrádek prezentován jako Galerie umění.

více na živém kraji »

Pohledová zeď

Zásluhou Domenica Edigia Rossiho je zrekonstruování po požáru šlikovského zámku v roce 1691. V roce 2013 začala rekonstrukce pohledové zdi, kde byla vybudována i vyhlídková plošina, která návštěvníkům umožní nádherný výhled do zámecké zahrady i Starého města.

Mezi další památky Ostrova řadíme stavby, které se nacházejí v zámeckém parku a jeho okolí, staré a nové město a další.

Například Kulturní dům na Mírovém náměstí, klášterní areál, kostel Zvěstování Panny Marie, Stará radnice, Mariánský morový sloup, Obelisk Nejsvětější Trojice, Horní a Bílá brána, ale také například Borecké rybníky.

 

Jáchymov a okolí

Jáchymov, lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, leží na severozápadním okraji Čech a je součástí Karlovarského kraje. Nedaleko města vystupuje mohutný hřbet hory Klínovec. Nadmořská výška města je v dolní části 560 m.n.m. a v horní části 750 m.n.m. Je zde podhorské klima, v zimě drsnější. Jižní svah Krušných hor, do kterého je město vklíněno, jej chrání proti severním větrům.

více na živém kraji »

Věž smrti

Věž stojí v areálu bývalého podniku Škoda Ostrov. Tato stavba se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století. Od roku 2008 je vyhlášena Národní kulturní památkou.

Mincovna

Zbudována Ferdinandem I.), na nároží krásný arkýř, po zrušení mincovny v roce 1671 sloužila budova po staletí jako budova Báňské a hutní správy, od r. 1716 také určité období jako sídlo prvního hornického učiliště. Po rozsáhlé rekonstrukci muzea, nabízí od roku 2005 novou stálou expozici.

více na živém kraji »

Šlikovský hrad

Od r. 1547 byl sídlem horních hejtmanů. Hrad vyhořel za třicetileté války. Zůstaly dvě věže. Nižší (prachárna) sloužívala horníkům jako sklad střeliva. Vyšší (Šlikovku) obýval hlásný a byl zde zavěšen zvon oznamující začátky a konce směn.Věž vyhořela po zásahu blesku r. 1964, při opravě byla značně snížena. Dnes v soukromém vlastnictví.

Důl Svornost

Nejstarší z jáchymovských dolů na stříbro (1529). Při těžbě uranu v 19. st. zde vytryskl v hloubce 500 m vydatný pramen, který do r. 1901 stačil zatopit takřka celý důl, v hloubce 200 m voda odtékala tzv. "dědičnou štolou". Odčerpána byla až r. 1924. V r. 1925 navštívila důl M. C. Sklodowská. Důl sloužil těžbě uranu, nyní je v provozu jako lázeňské zařízení, neboť v jeho podzemí je zdroj léčivých radonových vod pro lázně.

více na živém kraji »

Špitální kostelík (Všech svatých)

Nejstarší stavební památka města, která si zachovala původní vzhled. Uvnitř vzácné náhrobní desky, oltář z dílny L. Cranacha, sousoší Kalvárie drážďanského sochaře K. Waltra z r. 1544.

více na živém kraji »

 

Boží Dar a okolí

Boží Dar, ležící v nadmořské výšce 1028 m, je jedním z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v České republice. Boží Dar je ale i významným krušnohorským centrem celoroční turistiky a dalších aktivit.

více na živém kraji »

Kostel sv. Anny

400 let starý Kostel Svaté Anny patří po přestavbě roku 1771 mezi nejkrásnější pozdně barokní stavby v Čechách. Unikátní je především svým stropem takzvanou českou plackou. Jde o speciální dřevěné bednění na němž je upevněn rákos. Na tomto podkladě jsou vymalovány překrásné fresky.

Pomník Antona Günthera

Na Božím Daru můžete navštívit pomník postavený na počest boží-darského rodáka, lidového básníka a písničkáře, který se inspiroval krásou přírody a životem v Krušných horách. Pomník najdete na ná-městí vedle radnice. Hrob se nachází na místním hřbitově.

Ježíškova cesta a Ježíškova pošta

Ježíškova cesta je plná zábavy a úkolů pro malé i větší děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na její trase plní různé úkoly, které zapisují do notýsku, který si předem vyzvednou na Infocentru Boží Dar.

více na živém kraji »

Rozhledna Klínovec

Klínovec je nejvyšší hora Krušných hor. Rozhledna Klínovec umožňuje krásný výhled do dalekého okolí. Přímo k rozhledně můžete dojet autem a zdarma zaparkovat. Z Božího Daru se můžete vydat pěšky po červené značce až k věži.

více na živém kraji »