přeskočit k navigaci »

{home}Aktuality › ROBOTI NA FESTIVALU

ROBOTI NA FESTIVALU

15.2.2017

kategorie: Aktuality | autor: pavlasova |

 

Tématem 49. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově v letošním roce budou ROBOTI – proč právě roboti? A kdo vymyslel slovo robot?  Spousta lidí přisuzuje původ slova robot právě autorovi hry R.U.R. (neboli Rosumovi Univerzalni Roboti) Karlu Čapkovi. Ten však ve svém krátkém dopise v článku pro etymologický slovník oxfordské angličtiny uvedl, že to není on, kdo s myšlenkou přišel. Slovo robot vymyslel jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek.

České slovo robot se stalo populární po celém světě. Byla tak označována automatická a mechanická zařízení, včetně nejrůznějších domácích multifunkčních strojů a inteligentních hraček. V minulosti existovaly různé definice pro význam slova robot a nikdo skutečně nevěděl, co je robot a co ne. Robot ve slovníku cizích slov je definován jako „zařízení, automaticky reagující na podněty okolí a současně na toto okolí zpětně působící.“

Téma roboti se nám zdálo tak zajímavé, že by byla škoda toho nevyužít. Napadá nás spousta zajímavých doprovodných akcí – výstavy, prezentace robotů, robotická show…

Když jsme zmínili Karla Čapka jako autora původu slova robot, pak musíme také zmínit první československý sci-fi rodinný seriál České televize, ve kterém poprvé vystupoval Robot Emil. Seriál vznikl v roce 1960 a měl postupně celkem 9 dílů. Série ve své době velmi oblíbených a úspěšných filmových grotesek s ústřední postavou Robotem Emilem, kterému se často nedařilo hned realizovat své vždy nejlepší úmysly. Vždy měl ale kolem sebe přátele za světa lidí (Boženku, Mílu a Karla) a zvířátka, se kterými zažíval nespočet humorných příběhů a situací. V každém díle seriálu nakonec vítězí Emilkův důvtip a dobrota, se kterou hledá společnou řeč s lidmi. Seriál si asi budou pamatovat „děti“, které si pamatují i první ročník našeho festivalu. Nám se podařilo ve spolupráci s Českou televizí zařadit do programu tři díly tohoto seriálu, které budete moci v říjnu společně navštívit a porovnat kam se vývoj robotů za těch skoro 60 let posunul. Promítneme vám díl Jé, to byly prázdniny, Robot Emil na horách a díl Robot Emil – Inzerát Robota Emila.

 Jsme si vědomi toho, že letošní téma festivalu bude zajímavé spíš pro kluky, ale děvčata nám to snad prominou a my se za to budeme snažit do programu zařadit i akce pro ně.

Ilona Hálová

Foto: © Česká Televize - Alena Nachtigalová

 

 

 
 

« zpět na seznam aktualit

 
FOH FOH FOH FOH FOH FOH FOH FOH FOH