I když aktuální vývoj situace vůbec nevypadá dobře, pořád věříme, že se letošní Dětský filmový a televizní festival v nějaké podobě uskuteční.

Je možné, že virus COVID-19 tu bude s námi několik příštích let a proto by bylo dobré zkusit náš kulturní a společenský život trochu změnit a naučit se za těchto podmínek bavit a žít. Do značné míry nám v tom pomáhá technický pokrok.
Ač je nám to nesmírně líto, jsme nuceni z letošního ročníku zcela vypustit soutěžní část. Jedním z důvodů je fakt, že nemáme práva na prezentaci soutěžních filmů jiným způsobem než promítáním v kině. Logicky se nabízelo promítání ve školách, nebo prostřednictvím YouTube kanálu nebo jiné podobné služby. A i kdybychom ta práva získali, je pravděpodobné, že produkce dětských filmů pro příští rok bude paralyzována. To znamená, že i když by se příští rok uskutečnil plnohodnotný festival, nebylo by co promítat. Letošní filmy si tedy necháme na příští rok a věříme, že k nim přibydou nějaké nové.
Letošní festival měl být ale také bohatý doprovodný program. Věříme, že se nám letos podaří zorganizovat alespoň jeden z koncertů na Mírovém náměstí, divadelní představení pro děti i dospělé a snad i několik besed a setkání se zajímavými lidmi. Semináře na téma mediální gramotnost a další se rozjedou jako road show po školách v Ostrově i okolí, což nám současná omezení zatím umožňují.
Významnou roli zde ale sehrají technologie. Akce, u kterých to bude vhodné, se přenesou do virtuálního prostoru. Největší z nich bude například plánovaná Gaming Aréna. Budeme se snažit, aby i když se hráči osobně nesetkají, aby si užili spoustu zábavy. Věřím, že prostřednictvím internetu se budete moci setkat se zajímavými lidmi, kteří nás festival navštíví prostřednictvím kamer, televizí, monitorů nebo mobilů.
Vše, co dnes slíbíme, zítra nemusí platit. Sledujte proto, prosím, web www.festivalostrov.cz, kde se aktuálně dozvíte vše potřebné.

Ing. Marek Poledníček
místostarosta města Ostrova
ředitel festivalu
říjen 2020

PROGRAM FESTIVALU