Dětská média jsou součástí ostrovského Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana takřka 30 let. Po dobu festivalu vytvářejí televizní vysílání, rozhlasové pořady a festivalové noviny.

Zásadní novinka letošního ročníku spočívá v tom, že 45 dětí z ostrovských škol se na své působení v rámci festivalu připravuje už od května. Ve spolupráci s Free Cinema a Českou televizí jsme pro ně připravili čtyři semináře a jedno cvičné natáčení v saském městě Annaberg-Buchhloz pod hlavičkou Filmová a mediální laboratoř. Děti se seznámily se základy kinematografie a zpravodajství. Již předem si vyzkoušely proces vzniku audiovizuálního díla od zadání, přes vlastní natáčení až po konečný střih. V letošním roce, kromě interview s hosty festivalu, natočí děti v pěti skupinkách několik krátkých filmů na pozadí ostrovského festivalu. Ve své tvorbě se budou inspirovat filmem Lucie postrach ulice od spisovatele a scénáristy Oty Hofmana.

Mám radost z toho, že tradice aktivního zapojení dětí do mediální části festivalu, kterou jsem založil před tolika lety stále žije! Tím spíše, že doba a technické možnosti jsou dnes už zcela jiné. Pořídit videozáznam v současné době není nic složitého, např. díky mobilům to může zkusit úplně každý. Tím spíše se dostává do popředí nutnost alespoň základní znalosti filmařského řemesla a touha mít nápady. Z toho, co jsem u dětí, které se zúčastnily výše uvedeného projektu, zatím viděl, myslím, že o originální nápady nebude nouze. Pokud budete chtít vidět výsledky práce děti na ostrovském festivalu, sledujte tyto stránky, místní vysílání Krušná.TV a festivalový YouTube kanál. Děti budou svá díla prezentovat také přímo v rámci konání 55. Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Kdy a kde, se dozvíte z programu.

Ing. Marek Poledníček
koordinátor dětských médií

Pozor!

K dětem z Ostrova se v pondělí tradičně připojí dětská televize Liberec a dětské rádio Kulíšek. Více se dozvíte v další zprávě.