V rámci 51. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově budete moci navštívit hned několik zajímavých výstav. Nenechte si jít příležitost a navštivte je s dětmi!

Jaké výstavy vás čekají?

FILMOVÝ DOBRODRUH KAREL ZEMAN / výstava
Předsálí domu kultury | 6.-10. října

Výstava Filmový dobrodruh Karel Zeman prezentuje ucelený obraz života a díla českého filmového režiséra, animátora a výtvarníka Karla Zemana. Výstava se soustředí jak na lokální, tak na světový kontext jeho tvorby. Informace jsou prezentovány prostřednictvím řady informačních panelů s texty revidovanými dcerou Karla Zemana – Ludmilou Zemanovou, ilustrovanými unikátními dobovými fotografiemi a snímky z daných filmů.

Díky výstavě si návštěvníci vytvoří komplexní představu o významu a atraktivitě tvorby českého kouzelníka filmového plátna, legendárního Karla Zemana. Dozví se např., jak se Karel Zeman stal světovou ikonou filmového triku, aniž by vystudoval odbornou filmovou školu, nebo jaký z jeho filmů je považován za oblíbenou noční můru mnoha generací dětí. Blíže se seznámí s jeho nejznámějšími filmy – Cestou do pravěku, Vynálezem zkázy a Baronem Prášilem.

Cílem výstavy je oslovit zaryté filmové fanoušky i náhodné kolemjdoucí, prohloubit jejich zájem o Zemanovu tvorbu i klasickou animaci obecně a pozvat je do interaktivní expozice Muzea Karla Zemana v Praze, kde se s díly potkají doslova na vlastní kůži a sami si vyzkouší jednotlivé trikové postupy.

FESTIVALOVÁ CENA OSTROVSKÝ DUDEK / výstava
Dvorana zámku Ostrov | 6.-10. října

V loňském roce oslavil Zlatý dudek (cena za nejlepší dívčí a chlapecký herecký výkon) čtyřicetiny, a protože je to na porcelánového ptáčka úctyhodný věk, rozhodli se pořadatelé festivalu dopřát mu zasloužený odpočinek a do služby povolat mladého dudka, který ho vystřídá.
Nový dudeček se narodil podle návrhu Viktora Chalepy, v Atelieru porcelánu Futuree v Karlových Varech, přímo z rukou Martina Přibíka.
Výstava ukáže vznik nové ceny „Ostrovský dudek“, která je od loňského roku udělována jako hlavní cena festivalu ve všech kategoriích.

Viktor Chalepa, autor návrhu nového Zlatého dudka: vystudoval v ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP Praha. V roce 2007 získal za porcelánový set Párty Národní cenu za studentský design. Po studiích pracoval ve vývojovém studiu Thun podniku Karlovarský porcelán. Nyní vyučuje na Střední uměleckoprůmyslové škole Karlovy Vary.
Martin Přibík vyrobil model a první formu pro nového Zlatého dudka. Vystudoval SPŠK a poté pracoval ve studiu Thun Karlovarského porcelánu. Je výtvarníkem a modelářem, často nazývaným porcelánový patriot. Založil Ateliér porcelánu Futuree (2006) v Karlových Varech.
Jaroslav Ježek (1923-2002) je autorem návrhu původní figurky dudka. Od roku 1955 pracoval ve vývojovém středisku v Lesově. Spolu s Miroslavem Smutným navrhli soubor porcelánových figurek na Světovou výstavu EXPO ‘58, mezi nimiž byla i postavička dudka, později vybraného pro festivalovou cenu.

PAT A MAT / interaktivní výstava
Stará radnice | 6.-10. října

Interaktivní výstava zavede do světa dvou pověstně nešikovných kutilů, pro které není žádná komplikace překážkou a své kutění si umí patřičně užít. Těšit se můžete na animační dílnu s PRAXINOSKOPEM, originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, či na hernu a fotokoutek „na návštěvě u Pata a Mata“. Seznámíte se s historií natáčení večerníčkového seriálu i s dějinami animace jako takové. Malé děti určitě zaujmou molitanové kostky, ze kterých budou moci skládat veselé obrázky s Patem a Matem, starší děti budou moci zúročit své nabité znalosti z výstavy při luštění křížovky.