Jsme velmi rádi, že pozvání na 54. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana přijal pan Otto Hofmann – syn úspěšného dramaturga, spisovatele a scénáristy pana Oty Hofmana, po kterém je ostrovský festival pojmenován. 

Ota Hofman byl autorem úspěšných dětských knížek a scénářů pro děti a mládež, vyhledávaným autorem pohádek, seriálů… Když se řekne Ota Hofman, všichni si jistě vzpomenou na jednu, snad nejzásadnější postavu z pera slavného scénáristy, Pana Tau. Ano, tohoto téměř nemluvného pána s kouzelnou černou buřinkou, který byl jednou velký a jednou malý, ale vždy hodný, vtipný, laskavý a stále usměvavý, a kterého bravurně ztvárnil Otto Šimánek. Ota Hofman ve dvojici spolu se svým dlouholetým kamarádem Jindřichem Polákem vytvořili tvůrčí tandem, kterému bylo těžko konkurovat. Oba pánové totiž dobře věděli, jak zaujmout dětského diváka! Znali dokonale vnitřní svět dětí, jejich psychologii i jazyk, jejich problémy i radosti. Tvorba autorů Hofman a Polák je označována za nadčasovou, což dokazuje např. seriál Návštěvníci. A mnohé hlášky ze seriálu doslova zlidověly. Pamatujete třeba na tyhle?

„Hlavně nenápadně!“

„Na zítra se nezadávejte, humidujeme u předsedy.“

„Dnes jen vejce, kolik, kdo? Já myslel, že budou amarouny.“

„Pivo se zrušilo. Jak zrušilo? Ano, v roce 2324 všelidovým hlasováním.“

„Hovoří CML – centrální mozek lidstva.“

Pan Otto přijal pozvání, aby v Ostrově uvedl dne 26.9. v 17:40 hod. ve velkém kině domu kultury film Lucie a zázraky s následnou besedou, které se zúčastní i tehdejší dětská hvězda a představitelka hlavní role holčičky Lucie (Viktorie Čermáková – režisérka a herečka). Lucie a zázraky je film z roku 1970 natočený podle knihy Oty Hofmana. Vypráví o malé Lucii z dětského domova toužící po mamince a lásce. Lucie dostane růžového plyšového psa, který ožívá a zaviní hodně ztřeštěných honiček. Film režíroval jako svůj debut Ota Koval. Pokusil se o propojení tehdejšího světa s němou groteskou a podařilo se mu vytvořit, i díky hvězdnému obsazení – malé Viktorii Čermákové (sestře herce Hynka Čermáka), Nadě Urbánkové, Janu Třískovi, Bohuši Záhorskému, Regině Rázlové a Heleně Růžičkové, velmi dobrou crazy komedii. Film nebyl určen jen dětem, ale bodoval i u dospělých. Na jeho úspěch navazoval po letech natočený film Lucie, postrach ulice a film ….a zase ta Lucie. Opět úspěšná díla Oty Hofmana a Jindřicha Poláka, natočené v koprodukci s Německem. Hlavní hrdinkou byla zase malá Lucie – tentokrát v podání oblíbené dětské herečky Žanety Fuchsové. Oba tvůrci si hráli s dětskou fantazií a animací, když nechali ožít a promluvit postavy z modelíny – Ferdu a Ferdu (Malééééj a Velkéééj). Vznikl tak ohňostroj zábavy a kouzel, který bodoval nejen u českých dětí, ale i v zahraničí.

Snad pro úspěch knihy i filmu Lucie a zázraky si ZUŠ Ostrov vybrala již před lety tuto látku k nastudování a vytvořila velmi krásné představení, které získalo v podání ZUŠ Ostrov několik ocenění.

Představení je stále zařazeno v repertoáru dramatického souboru pod vedením ředitelky ZUŠ – Mgr. Ireny Konývkové. Paní ředitelka přislíbila festivalu Oty Hofmana znovuuvedení představení pro děti MŠ v rámci letošního festivalu a 26.9. v 17:00 hod. i mimořádné představení před filmem a besedou s Ottou Hofmannem.

Pozvěte vaše děti nebo vnoučata v rámci festivalu na představení ZUŠ nebo na film s následnou besedou. I s odstupem času jsou díla Oty Hofmana vnímána dětským divákem stále s nadšením. A nám dospělým připomínají bezstarostné dětství plné legrace.

Přehled děl Oty Hofmana na ČSFD >>

Panu Otto Hofmannovi děkujeme, že dílo svého otce stále připomíná.

Dita Poledníčková

Člen festivalového týmu