Festival s dlouholetou tradicí představí filmovou přehlídku pro děti, filmovou laboratoř, doprovodné akce, přednášky mediální výchovy pro děti i dospělé na téma válečné zpravodajství a dezinformace, game arénu s nejlepšími hráči Esportu a filmové okénko pro Ukrajinu.

Ocenění Zlatá buřinka – prestižní cena festivalu. Cena je udělována za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu.

Za hereckou a celoživotní tvorbu pro děti se tým festivalu rozhodl ocenit Zlatou buřinkou Oty Hofmana pana Bolka Polívku.

Spolupráce s ČT

ČT Edu připravuje seminář pro učitele základních škol z Karlovarského kraje. V přípravě je i aktivní účast ve školách v Ostrově a názorné ukázky toho, jak funguje propojení s webem ČT Edu. Spolupráce je navázána i s ČT Déčkem. Během festivalu bude představen nový projekt Déčka, který má motivovat děti k pohybu.

Filmová laboratoř

Novinkou festivalu bude projekt Filmová laboratoř, jehož garantem je umělecký manažer festivalu Lukáš Lerch. Jedná se workshop, kdy děti budou pod vedením odborníka tvořit film, kterým se děti na závěr pochlubí.

Tradice a nový festivalový tým

Každoročně navštíví festival během 5 dnů jeho konání více než 10 tisíc diváků. Z toho dvě třetiny tvoří právě dětští diváci. Vzhledem ke covidovým omezením nenaplnil festival v minulých letech své poslání. Pro nový festivalový tým je výzvou postavit festival zpět na nohy, a to v ještě lepší kondici. Stálý tým Domu kultury Ostrov, který každoročně festival připravoval, doplnili odborníci ve svých profesích.

  • Vladimír Keblúšek – novinář, zkušený manažer v pozici výkonného ředitel festivalu
  • Lukáš Lerch – ředitel Domu kultury Ostrov v pozici umělecký manažer
  • Kateřina Šrámková – doktorandka Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v pozici výběrčí filmů pro děti a studentských filmů
  • Lada Bendová – produkční festivalu
  • Dita Poledníčková – manažer cestovního ruchu Města Ostrova v pozici event manažer, koordinátor škol
  • Marek Poledníček – místostarosta města v pozici supervizora

Děti zde nejsou jen pasivní příjemci toho, co jim přinese plátno. Na festivalu Oty Hofmana si mohou vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům a posluchačům. To vše pod dohledem zkušených profesionálů.

I tato skutečnost přináší ostrovskému festivalu atraktivitu mezi ostatními festivaly. Pravidelně se ho účastní dětská rádia i televize z České republiky. „Velkou radost nám dělá fakt, že z některých dětských účastníků festivalu jsou dnes opravdoví profesionálové v mediálním světě. A jak sami říkají, „nakopl“ je právě dětský festival v Ostrově“, sdělil Marek Poledníček, dlouholetý ředitel festivalu, dnes místostarosta a supervizor festivalu.

Filmová přehlídka s delegacemi

Letošním ročník nabídne filmové plátno dětem filmy: Princ Mamánek, Srdce na dlani, Andílci za školou, Gump – pes, který naučil lidi žít, Léto patří rebelům, Tajemství staré Bambitky 2 a další tituly, které jsou zatím v jednání vč. premiérových filmů. S filmy přijedou do Ostrova i delegace z řad tvůrců a herců, které svou přítomností a besedami zpestří filmový týden a děti je milují. Zvláštní sekci festivalu tvoří studentská tvorba krátkých filmů od tvůrců z řad studentů filmových škol, budoucích profesionálů. Zařadíme i dva animované filmy – Myši patří do nebe a Cesta do tvojzemí.

Filmové okénko Ukrajina

Ostrov se letos nese na vlně pomoci Ukrajině. Ve městě našlo před ruskou agresí azyl několik maminek s dětmi a město jim věnuje potřebnou péči a pozornost. Právě zde také vznikla myšlenka připravit filmový zážitek i pro ně. V sále usednou Ukrajinci i Češi, kterým představíme ukrajinskou filmovou tvorbu pro děti i dospělé, která zabodovala na mezinárodních festivalech.

Game aréna a doprovodný program

Děti se dnes baví internetem a pc hrami. Pro ostrovský festival toto není zapovězené téma. Připravena je připravena GAME ARÉNA s nejlepšími hráči Esportu, kteří předvedou své hráčské schopnosti a děti s nimi poměří síly. Pro děti a rodiče hráči připraví přednášku o hraní a nezapomenou na akcent patogolického hráčství. Pódium na Mírovém náměstí bude patřit bohatému doprovodnému programu. Vystoupí Olga Lounová s kapelou, Jan Bednig, Lenny s kapelou, Jaroslav Uhlíř a další.

Ostrovské školy bojují o vítězství v kresbě a videospotech

Město se snaží děti vtáhnout do festivalu po celý rok. V mateřských školách byla vyhlášena soutěž
o nejzajímavější obrázek a v základních školách soutěž o nejlepší video na téma rodina a mezigenerační dialog.

Prezident, stálice festivalu a poroty

Role prezidenta festivalu se zhostí Zdeněk Troška, který je stálým hostem ostrovského festivalu a jeho pohádky zde také několikrát zvítězily. Pravidelným a dlouholetým hostem festivalu je Pavel Nový, který má v rámci festivalu besedy z filmového prostředí. Soutěžní poroty budou dvě – pro dětské a studentské filmy. Zasednou v nich odborníci z řad filmových expertů, scénáristů, hudebních skladatelů nebo třeba i školský omudsman a další. Kompletní složení si dovolíme představit až na tiskové konferenci těsně před festivalem, která proběhne v hotelu Thermal. Milým potěšením je pro nás skutečnost, že čestným členem dětské poroty bude syn scénáristy a spisovatele Oty Hofmana, pan Otto Hofmann, který hrdě nese jméno i odkaz svého otce a ostrovský festival v minulosti již navštívil.

Hlavní partneři

Česká televize, Ministerstvo kultury České republiky, Krajský úřad Karlovarského kraje, Město Ostrov, Dům kultury Ostrov, Kaufland, WITTE Automotive a Panattoni.

Kontakt pro média

Vladimir.Keblusek@seznam.cz, výkonný ředitel festivalu, mobil 602 146 049

Web

www.festivalostrov.cz, FB facebook.com/festivalostrov/