Festival s dlouholetou tradicí představí již 55. filmovou přehlídku pro děti. Neodmyslitelnou částí festivalu jsou doprovodné akce, které se minulý ročník rozrostly o filmovou laboratoř a mediální výchovu pro děti i dospělé na téma: Politické zpravodajství.

Ocenění Zlatá buřinka

Prestižní cena festivalu je udělována za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu. Za hereckou a celoživotní tvorbu pro děti se tým festivalu rozhodl ocenit Zlatou buřinkou Oty Hofmana paní Jiřinu Bohdalovou, která si ji osobně převezme.

Speciální cena hejtmana Karlovarského kraje

Letos poprvé bude udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje. Cenu získá Gert Müntefering, respektovaný německý producent, který stál u zrodu legendárních československých seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byly Pan Tau, Arabela, Návštěvníci či Létající Čestmír. Úzce spolupracoval především s režiséry Jindřichem Polákem a Václavem Vorlíčkem.

Festivalová výročí

  • Letošní ročník připomene 50 let od předpremiéry pohádky Tři oříšky pro Popelku. Právě tuto pohádku viděli návštěvníci festivalu poprvé v Ostrově. Účast již potvrdil Pavel Trávníček. Připravena bude i výstava kostýmů.
  • Zároveň se ohlédneme i za další slavnou Popelkou. Účast přislíbila herečka Eva Hrušková s Janem Přeučilem.
  • Další pro náš festival důležité výročí oslaví seriál Návštěvníci, na němž se podílel i Ota Hofman. Letos je to 40 let od prvního uvedení. Festival přivítá herce seriálu Dádu Patrasovou a Josefa Dvořáka. Připravena je i výstava kostýmů a nonstop projekce všech dílů.

Spolupráce s ČT

ČT Edu připravuje seminář pro učitele základních škol z Karlovarského kraje. Spolupráce je navázána i s ČT :D, které letos slaví 10 let a na festivalu si budeme toto výročí připomínat.  Česká televize je hlavním mediálním partnerem.

Filmová a mediální laboratoř

Projekt filmová a mediální laboratoř 2023 navazuje na tradiční úspěšné mediální aktivity dětí v rámci Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově a také na pilotní projekt filmová laboratoř, který se uskutečnil poprvé v minulém roce.
Oproti minulým letům tento projekt započal už v květnu a děti v předstihu systematicky vybavuje základními dovednostmi, které jim umožní dosáhnout v průběhu festivalu lepších výsledků – de facto už budou připraveny pro akci samotnou. Ve spolupráci se školami se do seminářů zapojily čtyři desítky žáků pátých až osmých třít. Jejich hlavními tématy bude scénář, kamera, režie a střih. Děti se naučí základy redaktorské práce nebo jak vést interview. Do tajů audiovizuální tvorby je zasvětí lektoři společnosti Free Cinema a České televize. Vybraní zájemci z těchto dětí se mohou zúčastnit prázdninového natáčení v rámci festivalu Fabulix v německém městě Annaberg Buchholz dne 8. července 2023.

Letos se festival rozroste do dalších měst

Každoročně navštíví festival během 5 dnů jeho konání více než 10 tisíc diváků. Z toho dvě třetiny tvoří dětští diváci. Letošní ročník nabídne speciální festivalové dny i v dalších městech našeho kraje.
Nově se stalo partnerem festivalu Město Sokolov a společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.. Díky této spolupráci uvidí soutěžní filmy o 3000 návštěvníků více. Každý návštěvník má zároveň hlasovací právo a může zhodnotit, jak se mu shlédnutý snímek líbil. V Sokolově také připravujeme besedy s herci a tvůrci filmu.
Další projekce proběhnou v Karlových Varech. Hotel Thermal je již druhým rokem partnerem festivalu a v jeho prostorech proběhne také jeden festivalový den za účasti filmových delegací.

Jedinečný prostor pro aktivní zapojení dětí

Děti na festivalu nejsou jen pasivní příjemci toho, co jim přinese plátno. Na festivalu Oty Hofmana si mohou vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům a posluchačům.
To vše pod dohledem zkušených profesionálů.
I tato skutečnost přináší ostrovskému festivalu atraktivitu mezi ostatními festivaly. Pravidelně se ho účastní dětská rádia i televize z celé České republiky.

Filmová přehlídka s delegacemi

Letošním ročník přinese na plátno dětem tyto soutěžní filmy: Děti Nagana, Princezna zakletá v čase 2, Největší dar, Cool Girl, Bastardi, #annaismissing a další tituly, které jsou zatím v jednání vč. premiérových filmů.
S filmy přijedou do Ostrova i delegace z řad tvůrců a herců, které svou přítomností a besedami zpestří filmový týden. Děti tato setkání milují.
Zvláštní sekci festivalu tvoří studentská tvorba krátkých filmů od studentů filmových škol, budoucích profesionálů.
Další kategorií je seriálová tvorba. Ta letos přinese hned pět snímků, včetně následných besed. Seriály zpracovávají aktuální a tíživá témata jako je internetové prostředí, dospívání, střídavá péče či znásilnění. Soutěžit budou seriály: Pět let z dílny ČT, Sex O Clock – Voyo, Jedna rodina – Voyo, Společně s námi a další.

Game aréna a doprovodný program

Festival nabízí návštěvníkům odreagování v GAME ARÉNĚ.
Na pódiu na Mírovém náměstí v Ostrově vystoupí např. Václav Noid Bárta s kapelou, Radek Banga, Maxim Turbulenc a další.

Stálice festivalu a poroty

Pravidelným a dlouholetým hostem festivalu je Pavel Nový, který pořádá besedy z filmového prostředí.
Soutěžní poroty jsou tři. Vybírat budou nejlepší dětský film, nejlepší dětský seriál a nejlepší dětský studentský film. Zasednou v nich odborníci z řad filmových expertů, scénáristů, hudebních skladatelů nebo třeba i školský ombudsman a další.
Kompletní složení si dovolíme představit až na tiskové konferenci těsně před zahájením festivalu.
Čestným členem poroty pro nejlepší dětský film bude opět syn scénáristy a spisovatele Oty Hofmana, pan Otto Hofmann, který hrdě nese jméno i odkaz svého otce.

Hlavní partneři

Česká televize, Ministerstvo kultury České republiky, Karlovarský kraj, Město Ostrov, Dům kultury Ostrov, Město Sokolov, Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., Kaufland, KVRealinvest, Marius pedersen  Liapor, Hippmann, DPTO, Atut Tuty, Hotel Thermal

Kontakt pro média

Výkonným ředitelem festivalu je pan Vladimír Keblůšek:  Vladimir.Keblusek@seznam.cz, tel.: +420 602 146 049