Festival s dlouholetou tradicí představí již 55. filmovou přehlídku pro děti. Neodmyslitelnou částí festivalu jsou doprovodné akce, které se minulý ročník rozrostly o filmovou laboratoř a mediální výchovu pro děti i dospělé na téma: Politické zpravodajství.

Novinky festivalu:

Výstava kostýmů z pohádek a seriálů

Letošní ročník bude ve znamení výstav kostýmů z pohádek. V Domě kultury můžete navštívit hned tři. Návštěvníci uvidí několik kostýmů
z pohádky Tři oříšky pro Popelku,ze seriálu Návštěvníci a z pohádky Princezna zakletá v čase 2. Výstavy budeme moci navštívit od 9. 10. do 13. 10. 2023 v Domě kultury.

Den se seriálem Ulice

Fenomén Ulice zasáhne i Ostrov. 11. 10. 2023 se můžete těšit na autogramiádu herců z Ulice. Představení nových dílů Ulice.

Platforma VOYO na festivalu a vzdělávání mladých

TV Nova natočila nový desetidílný cyklus videí Sex O’Clock: Afterparty, koncipován jako doprovodný edukační seriál k úspěšnému Voyo Originálu Sex O’Clock a otevřeně hovoří o věcech, které jsou na mnoha místech stále tabuizovány. Jak pomoci svému blízkému, když má problém, jak se vypořádat s následky tzv. Během čtyř seminářů se děti z Ostrova pokusí některá témata otevřít za účasti odborníků.

ČT EDU na festivalu

Opět budeme mít program i pro učitele. Skvělá ČT edu přiveze opět program přímo pro vás: “Když televize vzdělává aneb zákulisí ČT edu” Přijede i senzační Petr Chára – učitel matematiky a spolupracovník ČT edu . Úterý 10.10.2023 od 16:00 hodin v Kinokavárně

Semináře v Ostrově:

Potkejte se v Ostrově s Janem Přeučilem. A kde na tohoto českého filmového a divadelního herce a vysokoškolského pedagoga, který se specializuje na výuku rétoriky, můžete narazit? Pondělí 9. 10. 2023 – Besedy na školách. Od 17:00 hodin se může veřejnost zdarma účastnit semináře Mistrem rétoriky s Janem Přeučilem – T-klub Domu kultury Ostrov.

Radek Banga : KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADEK BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování. Program se uskuteční v Domu Kultury Ostrov 12. 10. 2023 od 8:00 hodin a je určen pro školy.

Ocenění

Ocenění Zlatá buřinka

Prestižní cena festivalu je udělována za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu.

Za hereckou a celoživotní tvorbu pro děti se tým festivalu rozhodl ocenit Zlatou buřinkou Oty Hofmana paní Jiřinu Bohdalovou, která si ji osobně převezme.

Speciální cena hejtmana Karlovarského kraje

Letos poprvé bude udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje.

Cenu získá Gert Müntefering, respektovaný německý producent, který stál u zrodu legendárních československých seriálů natočených v západoněmecké koprodukci, jako byly Pan Tau, Arabela, Návštěvníci či Létající Čestmír. Úzce spolupracoval především s režiséry Jindřichem Polákem a Václavem Vorlíčkem.

Festivalová výročí

Letošní ročník připomene 50 let od předpremiéry pohádky Tři oříšky pro Popelku. Právě tuto pohádku viděli návštěvníci festivalu poprvé v Ostrově. Účast již potvrdil Pavel Trávníček. Připravena bude i výstava kostýmů.

Zároveň se ohlédneme i za další slavnou Popelkou. Účast přislíbila herečka Eva Hrušková s Janem Přeučilem.

Další pro náš festival důležité výročí oslaví seriál Návštěvníci, na němž se podílel i Ota Hofman. Letos je to 40 let od prvního uvedení. Festival přivítá herce seriálu Dádu Patrasovou a Josefa Dvořáka. Připravena je i výstava kostýmů a nonstop projekce všech dílů.

Spolupráce s ČT

ČT Edu připravuje seminář pro učitele základních škol z Karlovarského kraje. Spolupráce je navázána i s ČT :D, které letos slaví 10 let a na festivalu si budeme toto výročí připomínat.

Česká televize je hlavním mediálním partnerem.

Spolupráce s Českým rozhlasem

Během festivalu budou mít diváci možnost naživo sledovat i rozhovory pro Český rozhlas, Český rozhlas Karlovy Vary a Plzeň.

Filmová a mediální laboratoř

Projekt filmová a mediální laboratoř 2023 navazuje na tradiční úspěšné mediální aktivity dětí v rámci Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově a také na pilotní projekt filmová laboratoř, který se uskutečnil poprvé v minulém roce.
Oproti minulým letům tento projekt započal už v květnu a děti v předstihu systematicky vybavuje základními dovednostmi, které jim umožní dosáhnout v průběhu festivalu lepších výsledků – de facto už budou připraveny pro akci samotnou. Ve spolupráci se školami se do seminářů zapojily čtyři desítky žáků pátých až osmých třít. Jejich hlavními tématy bude scénář, kamera, režie a střih. Děti se naučí základy redaktorské práce nebo jak vést interview. Do tajů audiovizuální tvorby je zasvětí lektoři společnosti Free Cinema a České televize. Vybraní zájemci z těchto dětí se mohou zúčastnit prázdninového natáčení v rámci festivalu Fabulix v německém městě Annaberg Buchholz dne 8. července 2023.

Letos se festival rozroste do dalších měst

Každoročně navštíví festival během 5 dnů jeho konání více než 10 tisíc diváků. Z toho dvě třetiny tvoří dětští diváci. Letošní ročník nabídne speciální festivalové dny
i v dalších městech našeho kraje.

Nově se stalo partnerem festivalu Město Sokolov a společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.. Díky této spolupráci uvidí soutěžní filmy o 3000 návštěvníků více. Každý návštěvník má zároveň hlasovací právo a může zhodnotit, jak se mu shlédnutý snímek líbil. V Sokolově také připravujeme besedy s herci a tvůrci filmu.

Další projekce proběhnou v Karlových Varech. Hotel Thermal je již druhým rokem partnerem festivalu a v jeho prostorech proběhne také jeden festivalový den za účasti filmových delegací. Partnerem je i město Karlovy Vary. Díky této spolupráci uvidí soutěžní filmy 1500 návštěvníků z Karlových Varů. Každý návštěvník má zároveň hlasovací právo a může zhodnotit, jak se mu shlédnutý snímek líbil.

Jedinečný prostor pro aktivní zapojení dětí

Děti na festivalu nejsou jen pasivní příjemci toho, co jim přinese plátno. Na festivalu Oty Hofmana si mohou vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům a posluchačům.
To vše pod dohledem zkušených profesionálů.

I tato skutečnost přináší ostrovskému festivalu atraktivitu mezi ostatními festivaly. Pravidelně se ho účastní dětská rádia i televize z celé České republiky.

Filmová přehlídka s delegacemi

Letošním ročník přinese na plátno dětem tyto soutěžní filmy: MIMI, Děti Nagana, Princezna zakletá v čase 2, Největší dar, Cool Girl, Bastardi, #annaismissing, Krakonošovo tajemství
S filmy přijedou do Ostrova i delegace z řad tvůrců a herců, které svou přítomností a besedami zpestří filmový týden. Děti tato setkání milují.

Zvláštní sekci festivalu tvoří studentská tvorba krátkých filmů od studentů filmových škol, budoucích profesionálů. Již teď máme přihlášeno 20 soutěžních snímků. Letos poprvé budou začínající filmaři soutěžit o finanční cenu.

Další kategorií je seriálová tvorba. Ta letos přinese hned pět snímků, včetně následných besed. Seriály zpracovávají aktuální a tíživá témata jako je internetové prostředí, dospívání, střídavá péče či znásilnění. Soutěžit budou seriály: Pět let z dílny ČT, Sex O Clock – Voyo, Jedna rodina – Voyo, Společně sami.

Game aréna a doprovodný program

Festival nabízí návštěvníkům odreagování v GAME ARÉNĚ.
Na pódiu na Mírovém náměstí v Ostrově vystoupí např. Václav Noid Bárta s kapelou, Radek Banga, Maxim Turbulenc a další.

Stálice festivalu a poroty

Pravidelným a dlouholetým hostem festivalu je Pavel Nový, který pořádá besedy z filmového prostředí.

Soutěžní poroty jsou tři. Vybírat budou nejlepší dětský film, nejlepší dětský seriál a nejlepší dětský studentský film. Zasednou v nich odborníci z řad filmových expertů, scénáristů, hudebních skladatelů nebo třeba i školský ombudsman a další.

Kompletní složení si dovolíme představit až na tiskové konferenci těsně před zahájením festivalu.

Čestným členem poroty pro nejlepší dětský film bude opět syn scénáristy a spisovatele Oty Hofmana, pan Otto Hofmann, který hrdě nese jméno i odkaz svého otce.

Hlavní partneři

Česká televize, Český rozhlas, Ministerstvo kultury České republiky, Karlovarský kraj, Město Ostrov, Dům kultury Ostrov, Město Sokolov, Město Karlovy Vary, Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., Kaufland, KVRealinvest, Marius pedersen  Liapor, Hippmann, DPT projekty, Atut Tuty, Hotel Thermal, Panattoni, , Městský dům kultury Sokolov, DPKV, MAS Krušné hory o.p.s., Tau Seating, Pro Saneo, Josef Altman – zlatnictví, Amphenol, Algon Plus auto, Grand hotel Pupp.

Kontakt pro média

Výkonným ředitelem festivalu je pan Vladimír Keblůšek: Vladimir.Keblusek@seznam.cz, tel.: +420 602 146 049