56. Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově

Karlovarský kraj, Ostrov, 22.-27. září 2024

Festival s dlouholetou tradicí představí již 56. filmovou přehlídku nejen pro děti. Neodmyslitelnou částí festivalu jsou doprovodné akce, které se minulý ročník rozrostly o mediální výchovu pro děti i dospělé.

Ocenění Zlatá buřinka

Prestižní cena festivalu je udělována za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu.

Za hereckou a celoživotní tvorbu pro děti se tým festivalu rozhodl Zlatou buřinkou Oty Hofmana ocenit pana Ondřeje Vetchého, který si ji osobně převezme.

Speciální cena hejtmana Karlovarského kraje

I letos bude udělena speciální cena hejtmana Karlovarského kraje.

Cenu získá Zdeněk Zelenka, český scenárista, dramatik a režisér. Letos oslavuje významné životní jubileum 70 let. Stál u zrodu řady pohádek pro děti: Kaňka do pohádky, Páni kluci, Nesmrtelná teta, Kouzla králů.

Festivalové premiéry

Amerikánka Viktora Tauše – Vracíš se na místa. Na místa, kde jsi vyrůstala. Třeseš se. Potíš se. Polykáš. Nemůžeš se vyhnout vzpomínkám. Některý jsou jako pestrý obrazy. Některý jak
rány pěstí. Děcák za komunistů. Pěstouni. Pasťák. A pak samet. A svoboda, se kterou nevíš, jak naložit. Stokrát jsi padla. Ale stokrát zase vstala. Nedostali tě. Nebyla jsi na to totiž sama. Měla jsi sebe. A taky naději. Naději, že jednou zdrhneš do Ameriky. Kde na tebe čeká táta. Amerikánka. Příběh o holce, která přestala utíkat.

Jedna projekce proběhne na zahájení festivalu v Ostrově a premiéra 23. 9. 2024 se odehraje ve filmovém hotelu naše partnera festivalu Thermal. Proběhne v největším a nejmodernějším kino sále, který je v ČR. Účast již teď přislibují herečky nejen filmové, ale i divadelní Amerikánky: Tereza Ramba, Eliška Křenková, Pavla Beretová, Julie Šoucová, Klára Kitto. Premiéry se budou účastnit i zástupci vlády ČR a následovat bude beseda politiků s nadacemi o situaci v sociálních službách.

Další filmová premiéra se uskuteční poslední soutěžní den festivalu. Jde o snímek Davida Laňky – Útěk. Film pro děti je natočen podle předlohy Oty Hofmana. Diváci tak vůbec poprvé uvidí po více než půl stolení nové ztvárnění filmu, který měl premiéru v roce 1967. Ota Hofman situoval příběh dvou chlapců na útěku na předměstí Prahy. Nová verze se bude odehrávat v kulisách Orlických hor. V původním zpracování se v rolích hlavních dětských hrdinů představili Ivan Vyskočil a Roman Skamene, pro kterého to byla úplně první role. „Jsem trochu pověrčivý, a tak jsem oběma hercům dal role i v mém filmu. Ivan Vyskočil zahraje ředitele školy, Roman Skamene pak prodavače v trafice,“ přiblížil obsazení. Do dětských rolí obsadil Jakuba Bartáka a Kanwara Šulce. Všichni budou v Ostrově na premiéře. Diváci festivalu budou moci porovnat obě verze – na festivalu totiž promítneme i původní film z roku 1967.

Promítneme i řadu nesoutěžních snímků. Například Velký pán. Nová dobrodružství Malého Pána vychází z postav i prostředí prvního dílu, ve kterém ústřední hrdina podvědomě hledal cestu ze samoty a nakonec našel přátelství. Film má v kinech premiéru až 3. 10. 2024.

Premiérově také nabídneme další dílo Oty Hofmana – seriál Připoutejte se, letíme nad Atlantidou (1982). Seriál byl natočen pro Německo a zahrál si v něm i Tomáš Holý, pro kterého to byla bohužel jeho poslední role. Protože je seriál v Němčině rozhodlo vedení festivalu o nadabování pomocí umělé inteligence AI. Na toto téma také proběhne seminář Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Spolupráce s ČT

Česká televize posílá do soutěžní části v sekci seriály svůj snímek Smysl pro tumor. V pondělí nabídneme v rámci soutěžních projekcí v Ostrově a Karlových Varech besedu s herci Filipem Březinou a Alžbětou Malou. Besedovat přijede i Anička Slováčková, která následně odehraje koncert. Celý den také budou moci zájemci získat informace jak se zapojit do registru dárců kostní dřeně nemocnice Ikem. Záštitu převzal i projekt Fuck Cancer. Jeho zástupci na festivalu budou také besedovat se studenty o rakovině.

Úterý pak bude patřit opět České televizi a stanici ČT Déčko. Nabídneme show Agenta v kapse a náměstí pak roztancují Hýbánky.

Spolupráce s Českým rozhlasem

Během festivalu budou mít diváci možnost naživo sledovat i rozhovory pro Český rozhlas Karlovy Vary a Plzeň.

Spolupráce s TV Nova

Středa na festivalu bude patřit TV Nova. Pro fanoušky seriálů bude připravena autogramiáda herců seriálu Jedna rodina.

Filmová a mediální laboratoř

Projekt filmová a mediální laboratoř 2024 navazuje na tradiční úspěšné mediální aktivity dětí v rámci Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově a také na pilotní projekt filmová laboratoř, který se uskutečnil poprvé v roce 2022.

Tento projekt opět započne už v květnu. Tentokráte se nám podařilo navázat spolupráci s organizací Člověk v tísni. Pro děti a učitele připravuje čtyři projektové dny zaměřené na dezinformace a další témata v oblasti mediální výchovy.

I letos proběhnou projekce v Karlových Varech a Sokolově

Každoročně navštíví festival během 5 dnů jeho konání více než 10 tisíc diváků. Z toho dvě třetiny tvoří dětští diváci. Letošní ročník nabídne speciální festivalové dny i v dalších městech
našeho kraje.

Město Sokolov a společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. se stávají opět partnery festivalu. Během jednoho dne prožijí děti filmovou projekci, besedu s autory a. herci a stanou se i porotou festivalu. Středním školám pak nabídneme vzdělávací seriály doplněné o besedy s psychology a herci.

Další projekce proběhnou v Karlových Varech. Hotel Thermal je již třetím rokem partnerem festivalu a v jeho prostorech proběhne také jeden festivalový den za účasti filmových delegací. Partnerem je i město Karlovy Vary. Díky této spolupráci uvidí soutěžní filmy 2000 návštěvníků z Karlových Varů. Každý návštěvník má zároveň hlasovací právo a může zhodnotit, jak se mu shlédnutý snímek líbil.

Jedinečný prostor pro aktivní zapojení dětí

Děti na festivalu nejsou jen pasivní příjemci toho, co jim přinese plátno. Na festivalu Oty Hofmana si mohou vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům a posluchačům. To vše pod dohledem zkušených profesionálů.

I tato skutečnost přináší ostrovskému festivalu atraktivitu mezi ostatními festivaly. Pravidelně se ho účastní dětská rádia i televize z celé České republiky.

Filmová přehlídka s delegacemi

Letošní ročník přinese na plátno dětem tyto soutěžní filmy: Princezna na hrášku, Útěk, Amerikánka, Gump – jsme dvojka, Prázdniny s broučkem, Tři zlaté dukáty, Vlny, A máme, co jsme chtěli.

S filmy přijedou do Ostrova i delegace z řad tvůrců a herců, které svou přítomností a besedami zpestří filmový týden. Děti tato setkání milují.

Zvláštní sekci festivalu tvoří studentská tvorba krátkých filmů od studentů filmových škol, budoucích profesionálů. Letos opět budou začínající filmaři soutěžit o finanční odměnu.

Další kategorií je seriálová tvorba. Ta letos přinese hned pět snímků, včetně následných besed. Seriály zpracovávají aktuální a tíživá témata. Soutěžit budou seriály: Smysl pro tumor z dílny ČT, Sex O Clock 2 – Voyo, Vědma – Voyo, Adikts – ČT, Crow Up – Famu.

Doprovodný program

Na pódiu na Mírovém náměstí v Ostrově vystoupí v doprovodném programu např. Adam Mišík s kapelou, Anička Julie Slováčková s kapelou, Kapitán Demo a další.

Stálice festivalu a poroty

Pravidelným a dlouholetým hostem festivalu je Pavel Nový, a Simona Stašová. Letos v porotě usedne i Jan Čenský, nebo Dana Morávková.

Soutěžní poroty jsou tři. Vybírat budou nejlepší film pro děti, nejatraktivnější seriál pro dospívající publikum a nejlepší dětský studentský film. Zasednou v nich odborníci z řad filmových expertů, scénáristů, hudebních skladatelů nebo třeba i školský ombudsman a další.

Kompletní složení si dovolíme představit až na tiskové konferenci těsně před zahájením festivalu.

Čestným členem poroty pro nejlepší dětský film bude opět syn scénáristy a spisovatele Oty Hofmana, pan Otto Hofmann, který hrdě nese jméno i odkaz svého otce.

Hlavní partneři

Česká televize, Český rozhlas, Ministerstvo kultury České republiky, Karlovarský kraj, Město Ostrov, Dům kultury Ostrov, Město Sokolov, Město Karlovy Vary, Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., Kaufland, Marius Pedersen, Liapor, Hippmann, DPT projekty, Atut Tuty, Hotel Thermal, Panattoni, Městský dům kultury Sokolov, DPKV, MAS Krušné hory o.p.s, Pro Saneo, Josef Altman – zlatnictví, Algon Plus auto.

Kontakt pro média

Výkonným ředitelem festivalu je pan Vladimír Keblúšek: Vladimir.Keblusek@seznam.cz, tel.:+420 602 146 049

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ (PDF)